Líbání je pro většinu světa nepřijatelné!

Velikost textu: AAA

20. 7. 2015

Líbání je jednou z nejkrásnějších aktivit, s tím by souhlasili jistě všichni čerstvě zamilovaní. Ano. Ale pouze ti z Evropy a Severní Ameriky. Líbání totiž není vůbec většinovou záležitostí, pokud se na to podíváme optikou antropologa. Ze známých 168 kultur, které se na celém světě vyskytují, je líbání běžnou milostnou aktivitou jen pro šestačtyřicet procent z nich.

Líbající se Evropany ale může těšit to, že ty kultury, v nichž je spojování úst ve vztahu vnímáno jako velmi příjemné a žádoucí chování, tvoří početně většinu.

Ale ani Evropa není v tomto jednotná, ne všechny její kultury a národy považují líbání za naprosto běžnou aktivitu. Situace je tu však podstatně lepší než třeba v Jižní Americe, kde ze třiatřiceti sledovaných kultur považují líbání za přijatelné jen čtyři z nich. A kupříkladu na Středním východě z deseti sledovaných kultur považuje líbání za běžné a přijatelné projevy citů u párů všech deset.

Článek publikovaný v odborném časopise American Anthropologist se snaží vyvrátit mýtus šířený Západem, že líbání je univerzálním chováním u všech lidí.

Západní etnocentrismus… podporuje běžně šířený mylný názor, že milostné a sexuální líbání je téměř univerzální,“ píší autoři článku.

V některých kulturách je líbání vnímáno jako nepříjemné a odporné. U lovců sběračů ho neznají vůbec a podivují se mu, když ho vidí u jiných kultur.

Líbání má však podle vědců velký evoluční význam. Při desetivteřinovém polibku si dva lidé vymění osmdesát milionů bakterií. To znamená, že imunitní systém dostává obrovskou nálož. Reakcí na bakterie se však posiluje. A tím se jedinec stává odolnějším vůči chorobám.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související