Plešouni nejsou plodnější, jak se tvrdí!

Velikost textu: AAA

16. 9. 2015

Muži, kteří přijdou o vlasy, mají většinou vyšší hladinu testosteronu. Právě mužský pohlavní hormon ovlivňuje vypadávání porostu hlavy a další projevy maskulinity. Mimo jiné působí příznivě na produkci spermií. Jenže ne všichni muži s holou hlavou ho mají více a jsou plodnější. Britští vědci zjistili, že muži, kteří přijdou o vlasy do třiceti let, mají počet spermií naopak nižší.

„U mužů kolem třiceti, kteří trpěli střední až silnou ztrátou vlasů, byl počet spermií v ejakulátu o šedesát procent nižší,“ tvrdí autoři výzkumu, který publikoval odborný časopis Dermatologica Sinica.

Hormonální změny, které vyvolaly ztrátu vlasů – alopecii – zřejmě negativně ovlivňují produkci spermií. A to jak počet spermií v ejakulátu, tak celkový objem semenné tekutiny. Ten se u mužů bez vlasů snížil o dvacet procent.

Po padesátce androgenetická alopecie postihuje více než polovinu mužů.

Ztráta vlasů je ovlivněna složitou kombinací genů a hormonálních faktorů. Mnoho mužů, kteří mají nízkou hladinu testosteronu, přesto přijde o vlasy. A naopak. Muži s hustými vlasy můžou mít hodně testosteronu. Tento pohlavní hormon ale silně souvisí s libidem a kvalitou ejakulátu.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související