Pánové, nechcete být tlouštíci? Berte viagru!

Velikost textu: AAA

1. 10. 2015

Čínští a němečtí vědci zjistili, že Viagra může nejen pomoci k tvrdé erekci, ale brání také vzniku obezity. Nikoli však tím, že by uživatelé léku byli tak sexuálně aktivní a spálili tolik kalorií, ale jednoduše tím, že účinná látka brání ukládání bílého tuku a naopak podporuje vznik hnědého tuku, který pálí energii z přijaté potravy.

Jenže zatím to platí jen u hlodavců. S laboratorními zvířaty prováděli pokusy vědci z Číny a z Německa, kteří zjistili, že pokud podávali potkanům sildenafil (účinnou látku z Viagry), tělo přestalo ukládat bílý tuk a naopak zvýšilo syntézu hnědého tuku, který pomáhá spalovat energii z přijaté potravy a neškodí oběhové soustavě.

V další fázi experimentu by měli lék dostávat muži třikrát denně po dobu jednoho týdne. Vědci jim budou měřit množství různých typů tuků a jeho distribuci v jednotlivých částech těla.

Nejvíce hnědého tuku máme po narození. Hnědý tuk umí vytvářet teplo spalováním energie a pomáhá tak regulovat tělesnou teplotu. S věkem však jeho množství klesá na úkor nezdravého bílého tuku, který se ukládá hlavně v oblasti břicha. Přeměnu bílého tuku na hnědý mohou vyvolat také nižší teploty. Podle odborníků z Bonnu zřejmě také sildenafil (účinná látka z Viagry).

Zatím ale není jasné, na jakém molekulárně-biologickém principu přeměna tuku pomocí sildenafilu funguje.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související