Mobilní seznamky zuří. Organizace na prevenci AIDS je označila za viníky šíření viru HIV

Velikost textu: AAA

7. 10. 2015

Nové seznamovací aplikace Tinder pro heterosexuály a Grindr pro homosexuály zuří. Nadace AIDS Healthcare je ve své kampani proti šíření viru HIV a nechráněnému sexu označila za hlavní viníky epidemie tohoto viru. Aplikace totiž umožňují anonymní seznamování. Nejčastěji za účelem sexu. I sociologické průzkumy dokazují, že lidé používající aplikace jsou promiskuitnější a častěji provozují nechráněný sex na jednu noc.

Jenže říct to otevřeně se provozovatelům aplikací nehodí. Nedělá jim to dobrou reklamu. I když je otázkou, zda jejich uživatelé vůbec můžou být varováním před nákazou pohlavně přenosnými chorobami odrazeni.

Nicméně AIDS Healthcare tvrdí, že právě užívání aplikací k šíření viru HIV přispívá.

Nebudeme tolerovat zneužívání těchto lživých a nepodložených tvrzení Nadací AIDS Healthcare,“ uvedl mluvčí aplikace Tinder. Podobně se vyjádřil i mluvčí aplikace Grindr.

Obě fungují na mobilních telefonech pomocí GPS navigace. Uživatelé aplikací nahrají svou fotku, a kdykoli se do ní přihlásí, jsou vidět pro všechny uživatele v okolí. Aplikace řadí jednotlivé členy podle vzdálenosti od nejbližších. Pak stačí dotyčného oslovit podle chatu a sjednat si s ním třeba rande. V minulosti, kdy mobily neexistovaly, museli heterosexuálové lovit po barech a gayové na záchodcích a v parcích. Dnes si rychle a diskrétně sjednají rande či sex během pár minut. Aplikace využívají často lidé hledající povyražení na jednu noc. A podle průzkumů z USA, Austrálie a Spojeného království jsou to lidé, kteří se častěji věnují nechráněnému pohlavnímu styku, při němž se můžou nakazit nejen virem HIV, ale také syfilidou a kapavkou.

AIDS Healthcare už v minulosti v Kalifornii vyvěsila billboardy, na nichž varovala občany, že schůzkami sjednanými přes Tinder se často nakazí chlamydiemi, zatímco přes Grindr kapavkou.

Kalifornská nadace se přitom opírá o studie světových odborníků. Kupříkladu profesor Ford Hickson z London School of Hygiene and Tropical Medicine zjistil, že Grindr přispívá k šíření viru HIV zvláště v rozvojových zemích.

„Rostoucí užívání aplikací umožňujících najít partnera na sex na jednu noc v zemích Evropy, v nichž je diskriminace proti homosexuálům na vzestupu, podporuje růst případů HIV pozitivních v těchto regionech,“ tvrdí profesor Hickson.

V silně homofobních zemích měli gayové a bisexuálové v minulosti méně příležitostí najít sexuálního partnera. Ale chytré telefony a moderní aplikace jim umožnily být velmi promiskuitní i v oblasti, kde svou orientaci musejí tajit. Jenže to vede k nárůstu HIV pozitivních osob v oblasti. Proč? Protože jít na HIV testy v takových zemích a vyhledat odbornou péči se muži mající sex s muži bojí právě kvůli stigmatizaci, diskriminaci a násilí vůči homosexuálům.

„Výsledkem toho je, že ví o HIV velmi málo, nepoužívají kondomy a nenechají se testovat na HIV,“ tvrdí profesor Hickson.

Nejhorší situace v tomto ohledu je na Ukrajině a v Rusku, kde v posledních letech nenávist vůči homosexuálům výrazně zesílila.

Také americké odbornice na šíření pohlavních chorob Nicole Alexanderová-Scottová a Rosemary Gillespieová souhlasí s tím, že tyto aplikace přispívají k šíření pohlavních chorob.

Syfilidy kvůli Grindru a Tinderu přibylo podle amerických vědců v jejich zemi o devětasedmdesát procent, kapavky o třicet procent a HIV téměř o třiatřicet procent. Ale podobné trendy jsou po celém světě, zvláště v Evropě.

„Tyto aplikace jsou přímo povinny šířit poselství o bezpečnějším sexu a nabádat k obezřetnosti a používání kondomů,“ míní epidemioložka z Rhode Islandu Nicole Alexanderová-Scottová.

„Seznamovací aplikace dávají lidem mnohem více příležitostí potkat potenciální partnery, je to snazší než dříve. My teď sledujeme především jejich vliv na zdraví homosexuálních mužů,“ uvedla v rozhovoru pro deník The Mail britská expertka na prevenci přenosu pohlavních chorob doktorka Rosemary Gillespieová.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související