Mužská antikoncepce v pilulkách je účinná, ale trvá jen několik dní

Velikost textu: AAA

5. 10. 2015

Japonští vědci hovoří o průlomu v mužské antikoncepci. Mají pilulku – tedy lék – který činí muže neschopného oplodnění. Ovšem neplodný je po požití jen pár dní. Většina žen přitom mužům nedůvěřuje, že budou lék užívat pravidelně. Právě ženská nedůvěra v muže účinnost této antikoncepce oslabuje.

Nicméně její účinky se opírají o přirozenou schopnost spermie oplodnit vajíčko. Na špičce mužské pohlavní buňky – akrozómu – se nachází bílkovina, která umožňuje průnik do vajíčka. Když se bílkovina chemicky působením antikoncepce odstraní, spermie je de facto neplodná.

Mužská orální antikoncepce je přitom mnohem výhodnější než ženská, protože nepůsobí hormonálně. Ženská orální antikoncepce nepříznivě ovlivňuje zdraví ženy a mnohé ji ani nesmějí užívat.

Nová mužská orální antikoncepce deaktivuje v těle bílkovinu kalcineurin, která je nezbytná pro správnou funkci spermií – její schopnost plavat ženskou vagínou do dělohy a tam proniknout do vajíčka. Jenže nástup účinnosti antikoncepce není okamžitý, nastává po několika dnech užívání, ale naopak přestává působit velmi brzy poté, co muž tabletu přestane brát. Je tedy nezbytné lék užívat pravidelně a stále. Ženy však mužům v tomto nedůvěřují.

Výhodou je, že neovlivňuje negativně mužský hormonální systém ani jeho plodnost. „Orální antikoncepce pro ženy se používá po celém světě, ale nemáme žádnou orální antikoncepci pro muže. Vývoj léku, který cíleně inhibuje kalcineurin spermií, může být dlouho hledanou formou mužské antikoncepce, která je lehce a rychle zvratitelná. Ale budou ženy věřit mužům, že ji užívají? Zřejmě ne. Nemilujte se s partnerem, jemuž nevěříte,“ uvedl profesor Masahit Ikawa z Ósacké univerzity.

Kalcineurin patří mezi bílkovinné fosfatázy, o nichž se hovoří jako o „klíči“ k oplodnění vajíčka. Bílkovina je nezbytná pro to, aby spermie mohla proniknout do vajíčka. Pokud je deaktivována, pak spermie sice k vajíčku doputuje, ale nikdy do něj nepronikne. Vajíčko pak s menstruační krví odchází jako neoplozené.

Antikoncepce na bázi kalcineurinu zatím nebyla klinicky testována. Než se dostane na trh, pokud vůbec, bude to ještě pár let trvat. Je ale velmi dobrou alternativou pro ty, kdo se chtějí chránit před nechtěným početím bez kondomu i hormonální antikoncepce. Muži navíc zůstávají plodní – stačí lék vysadit – a neutrpí nijak jejich libido a schopnost erekce.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související