Gayové mají dvakrát častěji rakovinu kůže. Kvůli opalování

Velikost textu: AAA

9. 10. 2015

Podle amerických vědců jsou nově vysoce rizikovou skupinou osob s ohledem na onemocnění rakovinou kůže gayové a bisexuálové. Proč? Tito muži šestkrát častěji než heterosexuálové navštěvují solária a také se častěji opalují. Tohle chování je přitom spojeno s vysokým rizikem nádorového onemocnění kůže.

„Naopak homosexuální a bisexuální ženy chodí do solária a mají nemelanomovou rakovinu kůže dvakrát méně než heterosexuální ženy,“ tvrdí autoři z University of California v San Francisku.

„Mnoho lidí, hlavně mladší ročníky, spojuje opalování se zdravím a atraktivitou, bohužel tento mýtus má vážné následky,“ tvrdí doktorka Sarah Arronová ze San Franciska.

Rakovina kůže patří k nejběžnějším typům nádorového onemocnění. Pokud je odhalena včas, je léčitelná. Mnohdy má ale fatální následky, zvláště u agresivních typů tohoto onemocnění. Maligní melanom je přitom stále běžnější i u mladých lidí.

UV záření je dnes velmi silné venku kvůli zúžené ozónové díře. Ale lidé, kteří se rádi extrémně opalují na slunci, v zimě vyhledávají solária. Riziko rakoviny se tak u nich výrazně zvyšuje, protože i v zimních měsících působí na kožní buňky zhoubné UV záření. Navíc u rakoviny kůže platí, že čím větší plocha těla, tím je riziko vyšší. Tedy více buněk, větší pravděpodobnost, že některá zmutuje. V soláriích je navíc člověk nahý, takže i u jedince platí, že je tam zhoubným účinkům UV radiace vystaveno více buněk, pravděpodobnost onemocnění se tím tedy opět zvyšuje.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související