Globální oteplování ohrožuje sexuální chtíč a snižuje porodnost

Velikost textu: AAA

6. 11. 2015

Letních dní s teplotou vzduchu na sedmadvacet stupňů Celsia v posledních rocích výrazně přibývá. Pro milovníky veder je to příjemné, pro většinu lidí ale úmor, který je unavuje. A nejen to. Dokonale zbavuje chuti na sex. Lidé v horku méně souloží a klesá také porodnost.

Globální oteplování tedy nejen sníží frekvenci souloží, ale navíc může ohrozit už tak nízkou porodnost na Západě. Za posledních sto let byla v USA nejnižší porodnost právě v době, kdy teplota vzduchu přes den překročila hranici šestadvaceti stupňů Celsia. Jednak se snižuje libido kvůli únavě a vyčerpání z horka, ale vysoká teplota také ohrožuje plodnost mužů. Teplota nad sedmadvacet stupňů ohřívá varlata a poškozuje spermie.

Podle vědců z Tulane University, University of California-Santa Barbara a University of Central Florida horkých dní stále přibývá. A s každým takovým dnem navíc klesá porodnost o 0,4 procenta. Do roku 2099 by měla porodnost vlivem teploty poklesnout o 2,6 procenta. Jenže to je jen vlivem teploty, porodnost krom toho klesá také kvůli ekonomickým a společenským vlivům.

„Zvyšující se teploty kvůli klimatickým změnám můžou snížit růst populace v příštím století,“ tvrdí autoři výzkumu.

Bohatým zemím může částečně pomoci klimatizace. Ta je ale náročná energeticky a tudíž opět zatěžuje planetu ekologicky.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související