"Erekce" může trápit i ženy!

Velikost textu: AAA

12. 11. 2015

O priapismu jako dlouhotrvající zdraví ohrožující erekci se hovoří nejčastěji ve spojení s muži. Ale ženy mají také topořivou tkáň, která může trpět dlouhodobou erekcí. A stejně jako u penisu i u klitorisu je priapismus nebezpečný a musí být léčen.

Trvalá, dlouhodobá, bolestivá a nechtěná erekce penilní či klitorální topořivé tkáně většinou nesouvisí se vzrušením. U mužů je častější, ale priapismus postihuje také ženy. Pacientky zažívají bolest v oblasti ztopořeného klitorisu a působí jim velmi nepříjemné pocity. Ztěžuje sezení i chůzi a může ohrozit dosažení orgasmu, pokud se neléčí.

„Příčina není zcela známa, ale souvisí to často s určitými léky, jako třeba léky na vysoký krevní tlak a antidepresivy, užíváním nedovolených léků, infekcí, nemocemi oběhové soustavy, rakovinou, klitoromegalií (zvětšením klitorisu) a potížemi s oběhem krve,“ vysvětluje doktor Romayne Edwards z University of the West Indies na Jamajce.

Sám léčil několik žen s priapismem, většinou stačila konzultace, chlazení ledem, případně podání léků na tišení bolesti či imipraminu, který se používá k léčbě depresí. V nejtěžších případech se do klitorisu píchne roztok fenylefrinu či fentolaminu, nebo se odebere krev injekčně.

U mužů mívá priapismus horší následky a mnohdy končí trvalou impotencí. U žen se však zotaví většina pacientek.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související