Zlomené srdce může zabíjet!

Velikost textu: AAA

27. 11. 2015

Zlomené srdce, tedy stav, kdy člověk náhle přijde o milovaný protějšek a s jeho odchodem se nedokáže smířit, je pro zdraví fatálně nebezpečný. Podle vědců z Harvardovy univerzity totiž může stres ze ztráty bližního přivodit kolaps organismu, selhání srdce a smrt. V lékařské terminologii má tento jev název syndrom zlomeného srdce.

Profesor Nicholas A. Christakis z Harvardovy univerzity věnoval výzkumu tohoto fenoménu devět let. A prokázal, že lidé, kteří spolu žijí dlouhou dobu v láskyplném vztahu, jsou silně ohroženi syndromem zlomeného srdce, když jeden z dvojice zemře.

Nejčastěji protějšek následuje svého milovaného do tří měsíců. Tedy po smrti jednoho z partnerů druhý umírá velmi často do tří měsíců po něm, pak se riziko pomalu snižuje. U vdovců je riziko náhlého úmrtí osmnáct procent u vdov šestnáct procent.

„Smrt milovaného partnera na jakoukoli příčinu je výraznou hrozbou pro zdraví a rizikem úmrtí pro vdovce či vdovu,“ tvrdí profesor Christakis.

Po smrti milované osoby pozůstalý zažívá chronický stres, který oslabuje jeho srdce. Doktor Rollin McCarty z kalifornského Institute of HeartMath zjistil, že u partnerů, kteří spolu žijí dlouhodobě ve spokojeném vztahu, se synchronizuje srdeční činnost. Hlavně v noci po usnutí začnou srdce partnerů bít společně jako hodiny. A tento jev má pozitivní vliv na jejich oběhovou soustavu.

Když lidé žijí ve vztahu dvacet, třicet, čtyřicet, padesát let, vytvoří si jistý druh koenergetické rezonance,“ vysvětluje přední americký kardiolog doktor Lee Lipsenthal.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související