Když muž ztloustne, začne plodit potomky s obézními geny!

Velikost textu: AAA

7. 12. 2015

Geny ovlivňují zásadně mnohé vlastnosti člověka včetně ovládání vlastního apetitu a konzumace potravin. Ví se, že děti rodičů majících problémy s přejídáním se také přejídají. Ale u mužů platí, že jejich životní styl ovlivňuje genetické zdraví potomků i tehdy, když oni sami vadné geny nezdědili. Muž totiž začne tvořit spermie s „obézními“ geny ve chvíli, kdy se sám stane obézním. I když sám od svého štíhlého otce takové geny nezdědil.

Jinými slovy, když muž v mládí, kdy je ještě štíhlý a fit, zplodí potomka, má tento lepší geny a nepřejídá se tolik jako jeho mladší sourozenec, který se narodí v době, kdy už je otec obézní a gaučový povaleč. Dánští vědci přišli na to, proč tomu tak je. Obezita u mužů totiž mění geny v jeho spermiích. A tyto geny pak způsobují problémy s ovládáním apetitu a přejídáním u jeho potomků.

„Mužova váha ovlivňuje DNA v jeho spermiích, způsobuje tisíce změn, které mohou být přeneseny na jeho děti. Geny, které se liší ve spermiích muže obézního a štíhlého, jsou také těmi, které ovlivňují řízení apetitu a vývoj mozku,“ tvrdí vědci z Kodaňské univerzity.

To také vysvětluje, proč děti obézních otců mají problémy s váhou, i když otcové v mládí sami obézní nebyli. Není to tedy jen tím, že obézní otcové přenesou na potomky nezdravé vzory chování (vliv prostředí), ale že jim dají také nevýhodné geny. Takže dítě zplozené spermií obézního otce má pak problém nebýt obézní, i když se snaží žít zdravě.

Dobrou zprávou dánských genetiků ale je, že tyto změny v DNA spermií nejsou nezvratné. Tedy že když muž zhubne, začne opět tvořit spermie s lepší genetickou informací.

„Zatím se vždy doporučení s ohledem na stravu týkala jen žen v těhotenství, neboť víme, že jejich chování a jídelníček v tomto období ovlivňují tělesnou hmotnost a riziko obezity u jejich potomka… Ale pokud se naše objevy prokážou i v dalších výzkumech, pak by se doporučení s ohledem na stravu a chování před početím měla týkat také otců,“ tvrdí doktor Romain Barrès z Kodaně.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související