Mají sexuální závisláci více sexu? Ne!

Velikost textu: AAA

8. 12. 2015

Závislost na sexu, masturbaci a pornu se velmi těžce definuje. A výzkumy z posledních let dokazují, že je to problém spíš vycházející z individuálního konfliktu s vlastními morálními hodnotami. Tvrdí to článek v odborném časopise Psychology Today. Důkazem toho je fakt, že osoby, které jsou označeny za trpící závislostí na sexu či se jimi sami označí, nemají sex častěji než většina mužů.

Evropští vědci srovnávali sexuální aktivity osob, které byly diagnostikovány jako trpící závislostí na sexu s muži, kteří se cítili být zdraví a neměli ve svém životě žádné problémy se svou sexualitou.

A výsledky hovoří jasně. Muži, kteří sami přišli s tím, že jsou závislí na sexu, cítili se závislými na sexu, měli morální problém se svou sexualitou. Ale přitom měli sex méně často než průměrný muž.

Kinseyho institut k hodnocení hypersexuality vytvořil index TSO (celkový sexuální výstup jedince), kdy se do něj za každý týden započítávají veškeré sexuální aktivity (soulož, masturbace, dráždění apod.). Jedinci mající TSO 7 a více jsou hodnoceni jako hypersexuálové. Tak jsou ale hodnoceni i jedinci, kteří mají orgasmus denně. Což třeba u mladých mužů není nic neobvyklého. TSO 7 má jinak devětašedesát procent mužů, kteří přiznávají, že mají velké libido. Ale v průměrné populaci je takových mužů jednačtyřicet procent. A mezi osobami, které jsou považovány za závislé na sexu má TSO 7 a více jen polovina! Druhá polovina má TSO nižší.

„Překvapivě dvacet procent mužů se zcela normální pohlavní frekvencí se označilo za závislé na sexu,“ tvrdí autoři Stulhofer, Jurin a Briken.

Většina psychologů pomáhá osobám se závislostí na sexu z pozice odborníka, který se snaží pomoci člověku, jemuž jeho pohlavní život dělá problémy v jiných oblastech života. A je jedno, jaký (jak častý) ten sexuální život je. Což je z pozice psychologa v pořádku. Má řešit to, proč má člověk potíže a jak je zvládat, nikoli to, zda je či není „fakticky“ sexuálně závislým.

Nicméně psychologický profil muže, který se hodnotí jako závislý na sexu, má určité typické rysy. Dotyční jsou častěji věřící, hovoří o sexu a pornu častěji negativně, pocházejí z konzervativního prostředí a častěji zažili neheterosexuální sex. Je tedy jasné, že závislost na sexu je u těchto jedinců produktem morálky.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související