Zapomeňte na hetero, nebo homo. Mladí chtějí být bisexuální!

Velikost textu: AAA

9. 1. 2016

Americká Centra pro kontrolu chorob a prevenci zveřejnila výsledky nového rozsáhlého průzkumu, který mapoval sexuální orientaci Američanů. Vyplývá z ní, že meziročně roste počet těch, kdo se rozhodnou pro fluidní kategorii „bisexuál“, než by se přiklonili výlučně k jednomu z obou pohlaví.

„Během posledních let roste hodně povědomí o tom, co je to bisexualita, to by mohlo mnohým lidem usnadnit označení sebe samotných jako bisexuálové,“ vysvětluje doktorka Debby Herbenicková z Indiana University.

Průzkum se opírá o devět tisíc Američanů mladého věku tedy v kategorii od osmnácti do čtyřiačtyřiceti let. Otázky se týkaly jak toho, s čím se dotyční identifikují – heterosexualita, bisexualita a homosexualita – tak toho, jaké mají sexuální zkušenosti (a s jakým pohlavím) zda jsou přitahováni opačným či stejným pohlavím a zda se to mění.

Výzkum byl proveden v letech 2012 a 2013 a stejně jako u předchozího průzkumu z let 2006 až 2010 se k čisté homosexualitě přiznalo 1,3 procenta žen a 1,9 procenta mužů. (Přihlásí se ale méně jedinců, než odpovídá realitě. Mnozí homosexuálové orientaci stále raději skrývají i v anonymním průzkumu.)

Nicméně sexuální zkušenost s ženou mělo 17,4 procenta žen, zatímco v průzkumu z let 2006 až 2010 jen 14,2 procenta. Mezi muži mělo homosexuální zkušenost šest procent. A také přibyl počet bisexuálů. V nejnovějším průzkumu se k této orientaci přihlásilo 5,5 procenta žen a dvě procenta mužů. V letech předešlých 3,9 procenta a 1,9 procenta.

„Určitě není nic nového, že můžou být ženy i muži přitahováni více než jedním pohlavím,“ dodává docentka Herbenicková s tím, že bisexuálové to mají dnes těžší než homosexuálové. Nejenže jsou diskriminováni jako homosexuálové heterosexuální většinou, ale homosexuálové na ně sami koukají jako na pokrytce, kteří bisexualitou skrývají homosexualitu.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související