Pánové, chcete být pro ženy atraktivnější. Postříkejte se tímto!

Velikost textu: AAA

12. 1. 2016

To, že při zamilovanosti hraje u žen podstatnou roli hormon oxytocin, vědí odborníci už pár let. Tento hormon se produkuje v těle před porodem, který spouští. Vyvolává mateřské pudy, produkci mléka a u mužů i žen schopnost empatie a hlubokých milostných citů. Umělá varianta hormonu může ale u žen posilovat zamilovanost. Partneři se jim totiž po vdechnutí spreje s derivátem oxytocinu líbí více.

A to až o patnáct procent. Prokázali to vědci z Bonnské univerzity, kteří testovali účinky syntocinonu – umělé varianty oxytocinu. Podávali ženám tuto látku v nosním spreji. A zjistili, že po vdechnutí hodnotí ženy atraktivitu svých partnerů o patnáct procent vyššími známkami. Posiluje se tím u nich zamilovanost.

„Nicméně ženy, které užívaly hormonální antikoncepci, na syntocinon nereagovaly. U nich se vnímání atraktivity partnera po podání látky nezměnila,“ tvrdí vědci z Bonnu.

Vnímání atraktivity mužů je u žen řízeno řadou biologických a dalších faktorů, které vnímají podvědomě. Nejdůležitějším signálem je pak mužova pachová stopa. Ženě stačí zlomek vteřiny na to, aby zjistila, jestli je muž vhodným partnerem pro předávání genetické informace a pro plození potomků. Když jí voní, má totiž odlišné geny a je přitažlivý. Když jí ale páchne, žena je mužem silně odpuzována. A to proto, že dotyčný má podobné geny a není pro ni přitažlivý ani vhodný k plození potomků.

Jenže. Tohle vnímání platí jen u žen, které nejsou na hormonální antikoncepci. Vědci před lety potvrdili, že hormonální antikoncepce totiž s celým systémem zamíchá. Ženě nepáchnou nevhodní muži, takže s nimi třeba začne žít. A citově se s nimi prováže. Ovšem později – když chce dítě – musí antikoncepci vysadit a náhle se jí muž může začít silně protivit.

Vědci z Floridy zjistili, že to platí nejen o čichovém vnímání, ale také o vizuálním. Ženy na hormonální antikoncepci si klidně zvolí za muže partnery, kteří nejsou příliš atraktivní. Když pak ale pilulky vysadí, muž je přestane přitahovat a začnou být po jeho boku značně nespokojené.

„Tyto objevy naznačují, že hormonální antikoncepce může mít nechtěné důsledky na intimní vztahy žen,“ tvrdí doktorka Michelle Russellová z Florida State University.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související