Nevěrníci považují za ideální počet partnerů osm až dvanáct

Velikost textu: AAA

25. 1. 2016

Kolik sexuálních partnerů mají mít muži a ženy, aby byli v očích protějšku dokonalými milenci? Tedy ani příliš nezkušenými a ani příliš promiskuitními? Počet se pohybuje někde kolem čísla deset. Tedy budeme-li věřit tisícovce osob – sociologicky průkazný vzorek – seznamky Illicit Encounters, na níž se registrují jen jedinci toužící po nevěře za zády stálého partnera – sociologicky vzato naprosto neprůměrní jedinci.

Z průzkumu vyplývá, že muži i ženy považují ideální míru osm až dvanáct partnerů. To označila obě pohlaví jako počet, který není ani moc (příliš promiskuitní), ani málo (příliš sexuálně nezkušený a nevybouřený).

Hodnota osm až dvanáct lahodila v průzkumu osmatřiceti procentům žen a sedmatřiceti procentům mužů. Čtyři až osm považovalo za ideální osmadvacet procent mužů a čtyřiadvacet procent žen. Jedna až čtyři zvolilo osmnáct procent mužů a šestnáct procent žen. Zbytek – dvaadvacet procent žen a sedmnáct procent mužů – volil dvanáct a více partnerů.

Ženy jsou přitom vůči počtu dvanáct a více diskriminovány více než muži. Ty, které měly více než dvanáct partnerů, jsou považovány za příliš promiskuitní a nevhodné pro vztah absolutní většinou mužů. Muži si naopak vyšší číslo můžou dovolit díky pohlavním stereotypům.

Podle psychologů to souvisí s evolucí. Muži jsou rozsévači, zatímco ženy riskují těhotenstvím zdraví a život. Proto mužům záleží u žen na fyzické věrnosti (aby nevychovávali cizí genetický materiál), zatímco ženám na psychické věrnosti (zamilovaný muž jim uteče a nepomůže s výchovou potomků). Proto jsou muži s vyšším počtem milenek přijatelnější, zatímco ženy s vyšším počtem milenců jsou příliš promiskuitní a nežádoucí pro vztah.

Z průzkumu Illicit Encounters také vyplývá, že jen pětatřicet procent žen a třicet procent mužů chce vědět, kolik jejich partneři měli v minulosti sexuálních protějšků. Odborníci ženám radí, aby raději číslo zatajily a říkaly méně, vyhnou se tak odmítnutí.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související