Sexuální revoluce? Tráva pomůže ztenčit kondom na sílu lidského vlasu

Velikost textu: AAA

12. 2. 2016

Muži a ženy často odmítají kondomy s tím, že jim snižují požitek z milování a pohlavní orgány znecitlivují. Proto se výrobci snaží tuto latexovou ochranu stále ztenčovat. Jenže tím se zhoršují její fyzikální vlastnosti a je náchylnější k prasknutí. Pomoc by ale měla australská tráva rodu Triodia známá jako spinifex. Nanovlákna celulózy z ní extrahovaná totiž zvyšují pružnost i ve velmi tenké vrstvě latexu.

Vědci z University of Queensland tak slibují novou generaci kondomů, které budou mít o třicet procent tenčí stěnu. Tak tenký latex by normálně praskal a nevydržel náročné zkoušky nezbytné pro testování prezervativu. Ale nanocelulóza zvyšuje pružnost latexu a tím umožňuje výrobcům vytvořit tenčí vrstvu.

„Testovali jsme naši novou latexovou formuli na komerční lince v USA a provedli jsme test prasknutí, který kondom nafukuje a měří jeho objem a tlak, v průměru se odolnost vůči tlaku zvýšila o dvacet procent a objem o čtyřicet procent ve srovnání s běžným kondomem,“ tvrdí doktor Darren Martin z University of Queensland.

Finální kondom z nového latexu s nanovlákny celulózy by mohl mít sílu lidského vlasu, byl by tedy o třicet procent tenčí než ten dnešní běžně prodávaný.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související