Prášek jako prevence HIV? Zázrak se nekoná. Lék je propadák!

Velikost textu: AAA

3. 3. 2016

Když americká farmaceutická společnost Gilead přišla s novým lékem Truvada, promiskuitní lidé jásali. Pokud lék užívali pravidelně, měl je ochránit před nákazou virem HIV i při nechráněném styku s HIV pozitivní osobou. Jenže lék stoprocentně účinný není. Pokud čelí rezistentním kmenům HIV. Kanadští vědci totiž popsali případ muže, který se nakazil virem HIV po dvou letech každodenního užívání Truvady.

Dotyčný muž provozoval sex s muži a lék Truvada užíval dva roky. Přesto se nakazil. Podle všeho velmi odolným kmenem HIV, u něhož Truvada a její účinné látky tenofovir a emtricitabin nefungují.

Krevní testy dokázaly, že se muž nakazil jen pár týdnů před zjištěním infekce a tedy dlouho poté, co začal užívat Truvadu. Tento lék byl přitom považován za prevenci nákazy při sexu s infikovanou osobou.

U třiačtyřicetiletého muže byl prokázán antigen p24, který se v krvi vyskytuje do tří týdnů po nákaze a mizí několik týdnů po ní.

O případu na konferenci v Bostonu informoval doktor David Knox z Toronta.

Společnost Gilead loni představila klinické výsledky testování Truvady s tím, že před nákazou virem HIV při nechráněné souloži s infikovanou osobou ochrání s účinností devadesát procent.

Testy viru u dotyčného pacienta prokázaly, že se jedná o velmi agresivní kmen, který je odolný vůči mnohým známým lékům.

„Nemyslím, že je potřeba propadat panice. Je to příklad, který dokazuje, že tyto preventivní léky někdy nejsou účinné, když musejí čelit rezistentním kmenům,“ uvedl profesor Richard Harrigan z Centra výzkumu HIV/AIDS v Britské Kolumbii.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související