Mrzačí penisy. Proč? Obřízka je miliardový byznys!

Velikost textu: AAA

4. 3. 2016

Zvláště urologové z USA propagují plošné provádění obřízky u chlapců i hned po narození. Ačkoli v řadě případů při zúžení předkožky je obřízka více než žádoucí, neboť snižuje riziko zdravotních komplikací souvisejících s neschopností přetáhnout předkožku, stal se z obřízky velký byznys. A zapojily se do něj mnohé zdravotnické organizace, které jednostranně vyzdvihují jen její výhody. A opomíjejí nevýhody.

Ještě nedávno lékaři považovali za zbytečné třeba apendix slepého střeva či mandle. Ale všechny části lidského těla plní svou funkci. Stejně tak evoluce opatřila mužský penis předkožkou. A přestože se obřízka provádí rituálně z náboženských důvodů už tisíce let, stále se chlapci rodí s předkožkou, protože žalud bez ní zhrubne a sníží se jeho citlivost. Předkožkový vak je pro něj ideálním prostředím, které nepředstavuje žádné zdravotní riziko. Pokud muž dodržuje základní hygienické návyky.

„Plošně se obřízka provádí v USA kvůli puritánům z devatenáctého století, kteří chtěli pomoci vymýtit masturbaci. Jenže muži masturbují stejně často, i když obřízku nemají. Jen mají méně citlivý žalud a vystavují ho většímu tlaku a tření,“ vysvětluje Peter Lloyd, autor knihy Stand by Your Manhood a propagátor neobřezaného penisu.

Odstraněním předkožky zbavuje lékař muže jedné z nejcitlivějších částí jeho těla. Na předkožce a kolem uzdičky je ohromné množství nervových zakončení, jejichž jemné dráždění působí mužům rozkoš. Předkožka přitom chrání citlivý žalud před zraněním a zhrubnutím, které požitek ze stimulace snižuje.

Přitom neplatí ani to, že předkožkový vak zhoršuje hygienu penisu. Naopak. Při pravidelném omývání vodou se v něm tvoří zdravá bakteriální kultura, která chrání sliznice žaludu před průnikem nebezpečných kmenů bakterií.

Předkožkový vak přitom také produkuje feromony, které jsou sexuálně velmi dráždivé pro ženy.

Západní vědci uvádějí, že obřízka pomáhá snížit riziko přenosu viru HIV při heterosexuálním styku. Ovšem v USA je většina mužů obřezaná a míra přenosu je tam i tak stejně vysoká jako u národů neobřezaných.

A důvodem propagace obřízek je dnes byznys. „Je to multimilionový obor, takže je tu hodně velký finanční tlak na provádění obřízek. A je tu mnoho lidí, kterým z obřízek a novorozenecké předkožky plynou peníze, které by neplynuly. Zapomeňte na lidská práva, tady jde o mocné dolary,“ tvrdí Jonathon Conte, zakladatel amerického hnutí Intactivist, které v rámci USA bojuje proti obřízce.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související