Samice zvířat se činí záměrně neatraktivními, aby nebyly sexuálně obtěžovány

Velikost textu: AAA

24. 3. 2016

I mezi lidmi existují jedinci, kteří se chovají jako zvířata. Většinou se jedná o muže, kteří znásilnění ženy omlouvají tím, že byla příliš vyzývavě oblečená. Tohle neomluvitelné tvrzení ale opravdu patří do říše zvířat zmáhaných primitivními pudy. Podle etologů z Exeteru se totiž samice některých druhů snaží vypadat co nejméně nápadně, aby se vyhnuly příliš časté kopulaci a zájmu samců.

Profesor David Hosken tvrdí, že ty samice, které jsou nejvýraznější svou barvou či vzhledem, trpí často zvýšeným sexuálním obtěžováním samců a to je může stát hodně zdraví a sil. A vysvětluje to také v přírodě známý jev, že samice jsou podstatně méně nápadné než samci.

Dříve se to vysvětlovalo pouze tím, že se samice snaží být nenápadná, aby chránila potomky. Jenže i mnozí samci sedí na vejcích či pečují o mladé a jsou přitom velmi pestře zbarvení.

Pokud přijmeme premisu, že samci, ačkoli ne tak vybíraví jako samice, stále vyjadřují jistou míru volby při páření, pak je otázkou, proč samice nesignalizují svou sexuální kvalitu zbarvením sexuálních znaků jako samci? Domníváme se, že pokud by samičí zbarvení signalizovalo sexuální kvalitu, samice by trpěly zvýšeným sexuálním obtěžování samců a to by je stálo hodně jejich kondice,“ vysvětluje profesor Hosken.

Samice mnoha druhů se snaží skrývat před samci. Nenápadné tak nechtějí být jen před predátory, ale také před příslušníky svého druhu. A dokonce používají někdy antiafrodiziakální prvky, aby odvrátily nechtěnou kopulaci.

„Neříkáme, že nedostatek pestrosti ve zbarvení samic je způsoben pouze sexuálním obtěžováním atraktivních samic, ale chceme upozornit na to, že tato idea je jedním z několika faktorů,“ tvrdí profesor Hosken.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související