Sex bude za 20 let jen pro zábavu, ne na plození dětí!

Velikost textu: AAA

4. 4. 2016

Profesor Henry Greely je přesvědčen, že ve všech vyspělých zemích světa bude sex do dvaceti let pouze aktivitou zpříjemňující život. Rozhodně nebude sloužit k plození dětí a postupně se přirozená soulož za účelem početí stane něčím, na co se společnost bude dívat spatra. Většina dětí kolem roku 2040 bude už počata uměle.

„Asi za dvacet až čtyřicet let, když budou chtít mít páry děti, on poskytne sperma a ona kousek kůže,“ míní profesor Greely, ředitel Centra pro právo a biovědy na Stanford University.

Zatímco odběr vajíčka a příprava na odběr jsou pro ženu náročné, vědci zvolí kousek kůže, z něhož odeberou kmenové buňky a z nich vypěstují vajíčka. Z nich se vytvoří embrya, která budou podrobena analýze a nejkvalitnější vybrána pro těhotenství.

„Budoucímu rodiči oznámí, těchto pět má vážné choroby, ty nebudete chtít. Zbývajících pětadevadesát bude mít několik plusů a mínusů… Rodiče získají skupiny embryí podle vlastností. Jednou kategorií budou vážné, neléčitelné choroby. Ty zasáhnou asi procento až dvě embryí. Jinou budou ostatní choroby. Třetí kategorií budou kosmetické vlastnosti, vlasy, oči, tvar, šedivění. Zatím toho o tom moc nevíme, ale v té době už budeme. Čtvrtou kategorií bude behaviorální. Tady myslím budeme poskytovat omezené informace. Nebudeme schopni říct, tohle dítě bude v horním procentu inteligence. Zřejmě ale budeme schopni říct, že má šedesátiprocentní šanci, že bude v horní polovině,“ uvedl Greely podle deníku The Independent.

Podle něj nebudeme nákladnost početí tolik řešit, protože se výrazně sníží náklady na léčení chorob, které jsou dědičné. A také homosexuální páry budou mít biologické potomky, protože z kmenových buněk budou vědci schopni vypěstovat vajíčka. Muži mají chromozómy X a Y, tedy mužský Y a ženský X. Můžou tak produkovat nejen spermie obou chromozómů (X a Y), ale také vajíčka X. Lesbička bude schopna mít ale pouze vajíčka X a spermie X a zplodit tedy pouze ženu.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související