Olympionici se děsí viru Zika: Před odletem si zmrazují sperma

Velikost textu: AAA

10. 6. 2016

Mladí olympionikové mířící do Ria se obávají více než prohry na závodištích viru Zika. Ten přenáší krev sající hmyz a také nechráněný pohlavní styk. Žena nakažená virem během těhotenství může porodit dítě s vážnou vývojovou vadou mozku a malou hlavičkou. Také proto si někteří mladí mužové mířící na letní olympiádu nechávají zmrazit sperma, které by v případě nákazy virem použili k oplodnění partnerky v budoucnosti.

Takto se pojistit rozhodl také britský skokan do dálky Greg Rutherford. S partnerkou Susie Verrill má sice už jedno dítě, syna Mila, ale v budoucnosti plánují potomků více. Devětadvacetiletý atlet se nechá po návratu domů testovat na přítomnost viru v krvi. A pokud by náhodou byl infikován, raději k oplození partnery použije zamrazené sperma uložené v bance.

Zlatý medailista z Londýna původně sám o zmrazení semene neuvažoval, jeho partnerka ho ale přesvědčila.

Nejsme jediní, kdo se obávají nikoli bezdůvodně, když více než sto lékařských kapacit doporučilo přesunutí her na jiné místo, aby se tak zabránilo šíření viru, to bylo pro nás dost rozhodující zůstat tady. Také jsme se rozhodli zmrazit Gregovo sperma. Moc rádi bychom měli více dětí,“ napsala Verrill pro Evening Standard s tím, že ona a syn Milo manžela na hry nedoprovodí z obavy, že by se virem mohli nakazit.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související