Neplodnost způsobí i jediný polibek!

Velikost textu: AAA

16. 7. 2016

Za dosud nevysvětlitelnou záhadou – naprostou neplodností bez zjevných příčin – stojí zřejmě virus. Tvrdí to vědci z Harvardovy univerzity, kterým se ve spolupráci s italskými odborníky podařilo identifikovat tuto neživou částici devastující lidskou plodnost. Přenáší se líbáním a působí zhoubně především na ženy.

„Tyto objevy představují obrovský potenciál při zlepšování výsledků u rozsáhlé podskupiny neplodných žen,“ tvrdí profesor Anthony Komaroff z Harvardovy univerzity.

Virus objevili imunologové z Univerzity ve Ferraře v Itálii, když vyšetřili dělohu u žen s nevysvětlitelnou neplodností. Polovina z nich měla jistou formu herpes viru HHV-6A. Ale neměla ho žádná z žen, která byla plodná.

Neplodnost postihuje šest procent žen ve věku patnáct až čtyřiačtyřicet let. Asi u čtvrtiny odborníci neumějí vysvětlit příčinu.

Infekce virem HHV-6A zvyšuje hladinu cytokinů v krvi na abnormální úroveň. Tyto ženy mají také vyšší hladinu estradiolu.

HHV-6A se podle všeho přenáší líbáním. A zatím byl herpes virus považován za nebezpečný spíš z hlediska mužské plodnosti.

„Je to překvapivý objev,“ dodává profesor Komaroff.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související