Léky na HIV! Jak doopravdy fungují?

Velikost textu: AAA

5. 8. 2016

Současná antiretrovirová léčba HIV je tak účinná, že osoba užívající tyto medikamenty je pro své sexuální partnery nenakažlivá i při nechráněném pohlavním styku. Vyplývá to z několikaletého sledování 888 párů, v nichž je jeden z partnerů HIV pozitivní a provozuje nechráněný styk se svým negativním protějškem. Žádný z partnerů těchto HIV pozitivních osob se totiž během sledovaného období nenakazil.

Antiretrovirové léky sníží počet HIV částic v tělních tekutinách na takové minimum, že je jejich nálož již neinfekční. Podle řady britských univerzit, která na výzkumu spolupracovala, je to obrovský průlom v prevenci HIV.

Profesorka Anna Maria Gerettiová z University of Liverpool sledovala se svým týmem 548 heterosexuálních a 340 homosexuálních párů, v nichž byl HIV pozitivní vždy jen jediný partner. Pár přitom provozoval nechráněný pohlavní styk, přičemž HIV pozitivní užíval po celou dobu anitretrovirové léky. Za celé období se nenakazil žádný z negativních partnerů, když souložil jen s léčeným protějškem. Jedenáct negativních osob se ale nakazilo proto, že mělo pohlavní styk s jinou HIV pozitivní osobou než partnerem. Vědci vyloučili, že k nákaze došlo od léčeného partnera.

„HIV virus může být rozdělen do několika podskupin, každá má specifické genetické vlastnosti, takže můžeme snadno určit, od koho se člověk nakazil a jestli je jeho nákaza shodná s virem partnera. Ve všech případech nákazy jsme prokázali, že došlo k infikování od jiné osoby než od partnera,“ tvrdí profesorka Gerettiová.

„Výsledky této studie jasně dokazují, že včasná diagnóza HIV a přístup k účinné léčbě je klíčovým přístupem k omezování nových případů nákazy virem HIV. Čím dříve je pacient s HIV virem podroben léčbě snižující virovou dávku, tím je riziko přenosu menší,“ dodává profesor Jens Lundgren z Dánska.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související