Ženy jsou k nevěře naprogramovány! Proč to dělají?

Velikost textu: AAA

24. 8. 2016

Monogamní vztahy nejsou pro člověka přirozené. Tohle je samozřejmě z pozice náboženství a tradiční morálky nepřijatelné tvrzení. Z hlediska biologie a antropologie holý fakt. Člověk totiž stále podléhá silným evolučním tlakům, které ho formovaly po miliony let. A ženy naprogramovaly k tomu, aby svou nevěrou udržovaly náhradní partnery v zájmu. To proto, že životy byly krátké a brutální.

I když se mnohé ženy dožily vyššího věku, u mužů to bylo vzácností. Život byl pro ně velmi krátký a velmi brutální. Ohrožovaly je choroby, zranění při lovu a smrt při soubojích a válkách. Ženy ale mohly přijít ztrátou partnera o mnoho. Přišly tím o otce svých potomků a jejich živitele. Bylo tedy normální, ještě v době kamenné, že i když byla ve vztahu s jedním mužem, byla mu nevěrná s jinými. Tito potenciální náhradníci pak přišli vhod, když stálý partner zemřel či jakkoli jinak selhal. A dělo se to nezřídka.

Bohužel dodnes máme stejné pudy, ačkoli se výrazně prodloužil život a společnost nás nabádá, abychom s jedním partnerem vydrželi i padesát či více let. Doktoři David Buss a Cari D. Goetzová z University of California v San Bernardinu tvrdí, že jsou ženy k aférám naprogramovány.

„Stálý partner mohl podvádět, selhat, umřít nebo pozbýt své hodnoty. Naše předkyně bez partnera, který by je podporoval, by velmi trpěly nedostatkem ochrany a zdrojů,“ vysvětlují Buss a Goetzová s tím, že ženy jsou naprogramovány, aby se neustále poohlížely po vhodných alternativách kolem.

I když je to samozřejmě v rozporu s dnešním životním stylem, vysvětluje to, proč jsou ženy často nevěrné i ve šťastném a stabilním vztahu.

„Nevěra slouží jako pojištění partnera, ženy se z ní navíc učí, co jim pomůže se rozhodnout, zda stojí za to zůstat s dotyčným, nebo ho opustit,“ dodávají Buss a Goetzová.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související