Proč muži masově začali nosit plnovous?

Velikost textu: AAA

31. 8. 2016

Britští psychologové odmítají, že by to bylo primárně kvůli snaze přitahovat ženy. I tento aspekt v tom je, ale plnovous jim především ve zjemnělé době poskytuje extra mužnou a dominantní vizáž. Navíc výzkumy u žen dokazují, že jim osobně se dlouhý plnovous líbí ze všech úprav tváře mužů nejméně.

„Aby se mohli rozmnožovat, nestačí většinou být jen velmi atraktivní. Musíte také se stejným pohlavím soutěžit o příležitosti k páření. Vtipní a plaší muži stojící vzadu v baru neobstojí při příležitosti, o kterou jinak jeho vzdorovitější bratři bojují. A máme důkazy, že plnovous se v evoluci stal symbolem, který mužům v tomto pomáhá,“ tvrdí Tamsin Saxton z Northumbria University.

Muži i ženy vnímají muže s plnovousem jako silnější, agresivnější, mužnější, dominantnější, starší a zkušenější. Ženy ale nikoli jako atraktivnější. Jim se nejvíce líbí jedinci se strništěm. Proč? Protože to je dostatečně mužné a dominantní, ale může navíc symbolizovat mládí – počátek růstu vousů.

„Lidé mají tendenci volit vůdce s hlubším hlasem a během soutěží muži prohlubují svůj hlas, aby působili dominantněji. Plnovous a hluboký hlas je jasným rozdílem mezi tím, co je mužské a co ženské,“ dodává Saxton.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související