Polovina žen neumí popsat své genitálie!

Velikost textu: AAA

6. 9. 2016

Ačkoli žijeme v době sexuálně velmi liberální, většina lidí o svých pohlavních orgánech ví málo přesných informací. Podle britské organizace zabývající se výzkumem a léčbou gynekologických typů rakoviny více než čtyři z deseti žen neumějí pospat své genitálie a nechápou rozdíl mezi vagínou a vulvou. A, světe, div se, on mezi tím rozdíl je.

Zatímco vagína je jen jedna část pohlavních orgánů ženy, je to ona trubicovitá část se sliznicí předcházející děloze, do níž se vsouvá penis, vulva je souborné označení vnějšího genitálu. A skládá se z velkých a malých pysků, poševního vchodu a klitorisu.

Jinými slovy. Vulva je vše, co je vidět pohledem zvenčí. Vagína je část, do níž se noří penis. A na jejímž konci do ní ústí děložní čípek.

Podle organizace Eve Appeal čtyřiačtyřicet procent žen – ale průzkum byl proveden jen mezi Britkami – neumí správně označit na obrázku z anatomického atlasu, co je vagína. Šest z deseti žen netuší, co je to vulva.

„To představuje problém z mnoha důvod. Je šokující, že nás nenaučí vše o našich tělech. Je to znepokojující, protože tím pádem netušíme, jak si udělat dobře,“ míní Eve Appeal s tím, že když žena nezná správně své genitálie a jak mají vypadat, jsou-li zdravé, nepozná ani, když má problém.

Sedmdesát procent žen nezná žádný typ gynekologické rakoviny (včetně nejběžnější rakoviny děložního čípku) a padesát procent neví nic o rakovinných symptomech.

Nejčastějšími typy rakoviny jsou nádorová onemocnění dělohy, vaječníků, děložního čípku, stydkých pysků a vagíny.

„Kombinace ignorace a ostychu by mohla stát život mnoho žen?“ míní mluvčí společnosti Eve Appeal Athena Lamnisosová.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související