Hezcí muži by měli spoléhat na vlastní pach, ti méně pohledí naopak na parfémy

Velikost textu: AAA

26. 10. 2016

V posledních letech bombardují televizní diváky reklamy na pánské deodoranty či vody po holení, které mužům slibují neodolatelnost v blízkosti ženského pohlaví. Jenže neplatí to obecně. Vědci z Newcastlu sice prokázali, že nepříliš atraktivní jedinci se v očích žen výrazně zkrášlí, když příjemně voní, ale u mužů fyzicky velmi pohledných je naopak lepší přirozená vůně.

Proč? Protože mužní jedinci s pohlednou tváří a výraznou muskulaturou mají velmi silný svůj přirozený pach. A tyto feromony produkované nadmírou testosteronu v krvi jsou extrémně přitažlivé pro ženy. Naopak muži, kteří jsou vzhledově průměrní až podprůměrní, si můžou vhodným deodorantem, vodou po holení či parfémem pomoci k vyšší přitažlivosti.

„Z hlediska individuální strategie naše studie naznačuje, že ti, kdo jsou již z hlediska mužnosti velmi přitažliví, dosahují jen minimálního efektu použitím parfému. Nicméně jedinci mající nízké skóre v těchto znacích můžou použitím parfému výrazně zlepšit to, jak je vnímá okolí,“ tvrdí doktorka Caroline Allenová z Newcastle University.

V experimentálním výzkumu 239 žen hodnotilo vůni potu dvacítky mužů. Mezi nimi byli jedinci výrazně maskulinní a pohlední i ti méně mužní s nepříliš atraktivními rysy. Ženy nejpozitivněji hodnotily trička, která nosili maskulinní atraktivní muži. Samozřejmě ženy netušily, komu testovaná trička patří, celý experiment probíhal naslepo jako při degustační soutěži.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související