Mužská antikoncepční pilulka je za dveřmi. Paralyzuje spermie

Velikost textu: AAA

27. 10. 2016

O tom, zda je mužská antikoncepční pilulka vůbec smysluplná – když to není muž, kdo se před početím přímo chrání – se vedou spory. Bez ohledu na tyto debaty ale mnoho pracovišť na celém světě hledá antikoncepci, která by po požití dočasně muže učinila neplodnými. A tým z britského Wolverhamptonu tvrdí, že už jednu takovou látku má. Dokáže několik minut po polknutí zdravé spermie ochromit tak, že neplavou.

„Výsledky našeho bádání jsou ohromující a téměř okamžité. Když vezmete zdravé sperma a přidáte naši látku, do několika minut se přestanou spermie doslova hýbat,“ tvrdí profesor John Howl z Wolverhampton University.

Podle něj přitom látka přestane během několika dní účinkovat, takže muž, který by pilulku přestal užívat, by se brzy stal opět plodným. U žen se přitom před početím doporučuje vysadit hormonální antikoncepci v řádu měsíců až let. Navíc ženská pilulka výrazně ovlivňuje hormonální systém a poškozuje játra, v nichž se odbourává.

Právě snížená pohyblivost spermií je nejčastější příčinou neplodnosti mužů. Vědci z týmu profesora Howla se zaměřili na tento fakt a vyvinuli peptidický řetězec, který proniká do hlavičky spermie a brzdí její „motor“ pohybující bičíkem.

„Je to naprosto unikátní přístup, zatím ho nikdo jiný nevyužil,“ tvrdí profesor Howl.

Pokud by klinické testy prokázaly, že se mužům plodnost vrátí a neovlivní to ani nijak jinak jejich plodnost či zdraví, pak by mohl peptid sloužit jako mužská antikoncepce.

V tomto případě by se však nejednalo o hormonální antikoncepci, neboť neovlivňuje humorální funkce mužského těla.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související