Mormoni začali uznávat homosexuály jako členy své církve

Velikost textu: AAA

31. 10. 2016

Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů je známa po celém světě jako církev mormonská. Patřila k těm, které tvrdě odmítaly a exkomunikovaly homosexuály, jež se rozhodli ke své orientaci přiznat. Podobně jako katolická církev prostřednictvím papeže Františka nedávno vyzvala k toleranci a přijetí, učinili tento týden představitelé mormonské církve krok k uznání homosexuálů ve svých řadách. Doslova prohlásili: „Je možné být mormon a homosexuál zároveň.“

Heslo Mormon and Gay pak použili jako název oficiální webové stránky zabývající se touto problematikou. Přináší nejen pohled církve na homosexualitu, která je podle jejího učení hříchem (tedy lépe řečeno homosexuální chování), ale přináší také svědectví mormonů, kteří se k homosexualitě přiznali a nadále praktikují víru. Jedním z nich je ženatý Ricardo Rosas, jenž byl pověřen rolí ambasadora mormonských gayů. Navíc je vnímán jako ideální případ kvůli tomu, že zůstává navzdory přiznání se svou manželkou a neprovozuje sex s muži.

„Čtyřicet roků jsem se styděl za tyto pocity… většinu života jsem se cítil kvůli nim zničený,“ uvedl sedmačtyřicetiletý Rosas, jenž pracuje ve vedení církve v Salt Lake City.

Podle věřících i podle odborníků je to obrovský posun v rámci mormonské církve. Homosexualitu přestala odsuzovat a gaye a lesbičky ze svého středu vyhánět. Dokonce začíná řešit i otázky velmi soudobé – soužití dvou osob stejného pohlaví, homosexuální manželství a výchovu dětí dvěma osobami stejného pohlaví.

Mormoni hledající informace o homosexualitě a víře pak mají možnost studovat téma na oficiální církevní stránce Mormon and Gay. Zmizely články o léčitelnosti homosexuality a nuceném manželství.

Nicméně k církevnímu sňatku gayů a lesbiček v mormonském svatostánku je stále cesta ještě dlouhá.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související