Marihuana zvyšuje riziko syndromu zlomeného srdce

Velikost textu: AAA

16. 11. 2016

O účincích marihuany na oběhovou soustavu se toho ví velmi málo. Ale první studie naznačují, že zvyšuje riziko onemocnění srdce a cév. Kalifornští vědci, v jejichž zemi se teď stalo užívání marihuany legálním, prokázali, že pravidelné kouření této drogy zvyšuje riziko syndromu zlomeného srdce.

Tento stav – stresová kardiomyopatie – napodobuje symptomy infarktu srdce projevující se bolestí v hrudi, zkrácením dechu, závratěmi a omdléváním. Symptomy jsou vyvolány sníženou schopností srdce rozvádět krev po těle, většinou po čase vymizí, ale můžou také naznačovat vážnější potíže. Zažívají je lidé třeba po silně traumatizujícím zážitku, kupříkladu ztrátě milované osoby, proto se jí říká syndrom zlomeného srdce.

„Lidé musejí vědět, že marihuana může škodit srdci a cévám, zvláště u některých jedinců,“ doktor Amitoj Singh ze St Luke‘s University v Kalifornii.

Jeho výsledky se opírají o sledování třiatřiceti tisíc Američanů. Užívání marihuany zvyšuje riziko syndromu zlomeného srdce o padesát procent.

„Pokud užíváte marihuanu a rozvinou se u vás symptomy jako bolest v hrudi a zkrácení dechu, měli byste vyšetření zdravotníkem, aby se prokázalo, že se jedná pouze o stresovou kardiomyopatii a nic horšího,“ dodává doktor Singh.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související