Ústní voda může zničit kapavku

Velikost textu: AAA

8. 1. 2017

Kapavka je pohlavní choroba, která se díky oblibě orálního sexu přenáší také do úst a krku. Podle australských vědců ji však může zastavit vypláchnutí ústní dutiny ústní vodou Listerine. Podle mikrobiologů z Melbourne zabil Listerine po minutě výplachu úst polovinu všech případů kapavky.

Vědci z Melbourne testovali účinky Listerinu na osmapadesáti mužích s homosexuální či bisexuální orientací, kteří byli s pozitivním výsledkem testováni na přítomnost kapavky v ústech.

Polovina osob si minutu vyplachovala ústa Listerinem, polovina slaným roztokem. U jedinců, kteří si vyplachovali ústa Listerinem, výrazně ubylo bakterií způsobujících kapavku. A osmačtyřicet procent z nich nemělo tyto bakterie v ústech vůbec.

„Naše data poskytují předběžné důkazy podporující další výzkum ústních vod jako metody prevence kapavky netýkající se kondomů. Listerine je levný, snadno použitelný a účinný prostředek, který tlumí kapavku a vyžaduje další pečlivé zvážení a testování výzkumem,“ píší mikrobiologové z University of Melbourne v odborném časopise Sexually Transmitted Infections.

Kapavku způsobuje bakterie Neisseria gonnorhoeae, která začíná být v posledních letech silně rezistentní vůči známým druhům antibiotik.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související