Dlouhé dojíždění ruinuje libido mladých lidí

Velikost textu: AAA

8. 1. 2017

Mladí lidé se stěhují houfně do velkých měst. Za lepšími pracovními podmínkami a vyššími výdělky. Jenže než se postaví na vlastní nohy a získají finanční zázemí, díky němuž si můžou dovolit lepší bydlení, znamená to mnohdy život na okraji metropole a dlouhé dojíždění do práce. To má negativní vliv na jejich libido. Britští psychologové prokázali, že čím déle člověk dojíždí, tím víc to zabíjí jeho chtíč.

A nejde jen o to, že je dojíždění hodinu ráno do práce a hodinu večer z práce unavující. Podle nové studie z Londýna totiž zabíjí libido dojíždění z baru, kde člověk sbalí sexuální protějšek, do svého bytu, kde by si to pak s ním mohl rozdat. Lidská sexualita není stavěna na nějaké oddalování. Než se tak dvojice přesune z podniku, kde se rozpálí, do soukromí, kde může rozpálení hasit, většinou samo už sotva doutná.

„V agónii vášně skočí milenci do nočního metra, sjetí svým novým objevem a připraveni na akci. Ale pak musejí asi hodinu vášeň sdílet s opilými lidmi kolem, s dotěrnými individui a agresivními páry, které si to rozdávají už v metru. Vášeň vychladne a po příchodu domů nastává trapný okamžik,“ cituje britský deník Metro.

Ale dojíždění má negativní vliv také na sexualitu ve stálém vztahu.

„Sexuální vzrušení u člověka má své fyziologické a hormonální pozadí. Když po jeho nástupu nedojde k přirozenému vývoji dalších kroků, hormony se začnou odbourávat, centra v mozku pohasínají a libido slábne. Když se navíc do celé věci zapojí rozumový aspekt, tedy že se musí ráno vstávat do práce a že po příjezdu domů už bude pozdě na dlouhé milování, chuť na sex může být oslabena na minimum,“ píše britské Metro.

Švédští vědci před pěti roky přišli s tím, že daleké dojíždění zabíjí také manželství. Neprospívá zdraví dojíždějícího ani zdraví vztahu. Potvrzuje to disertační práce doktorky Eriky Sandowové, podle níž je nejhorší dojíždění za prací trvající více než pětačtyřicet minut. Manželství, v nichž jeden či oba partneři tráví dojížděním tolik času, končí totiž mnohem častěji rozvodem.

Dojíždění sice může být motivováno příjmy a kariérním růstem, ale z psychologického hlediska moc prospěšné není. Navíc má prokazatelně negativní vliv na zdraví člověka. Dlouhý čas strávený na cestách zvyšuje míru stresu a zkracuje tu část dne, kdy se můžeme věnovat přátelům a rodině.

„U osob dojíždějících více než pětačtyřicet minut jedním směrem je riziko rozvodu o čtyřicet procent vyšší ve srovnání s těmi, kteří dojíždějí kratší dobu,“ potvrzuje sociální geografka doktorka Sandowová z Univerzity v Umeå.

Přitom dojíždění spíš prospívá mužům, kteří mají vyšší příjmy, ale pro jejich partnerky je situace většinou horší, protože se smiřují s menšími vlastními příjmy a navíc musejí více času věnovat rodině. Ženy dojíždějících mužů také častěji přijmou méně kvalifikovanou práci blíž rodinnému krbu. Ženy dojíždějící dobu delší než pětačtyřicet minut pak trpí více psychicky a jsou s povoláním méně spokojené.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související