Muži potřebují ke sbližování alkohol, bez něj se stydí projevovat emoce

Velikost textu: AAA

22. 3. 2017

Většina mužů nedokáže volně projevovat emoce. Ve skupině jiných mužů o to méně. Většina žen emoce projevuje svobodněji a klidně i v prostředí kamarádek či cizích žen. Tento rozdíl mezi pohlavími vysvětluje, proč muži potřebují ke sbližování a sdružování ve skupině alkohol. Ten totiž bourá bariéry a umožňuje jim projevovat a ukazovat ostatním mužům svobodněji své emoce.

„Pozorovali jsme, že muži se na sebe spíš usmívají a vzájemně se úsměvem nakazí, když mají v sobě nějaký alkohol, ten totiž omezuje pocity trapnosti ve skupině mužů. Alkohol zvláště podporuje úsměvy mezi muži. Potřebují alkohol více než ženy, které jsou schopny se účinně sbližovat, i když jsou střízlivé,“ vysvětluje doktor Michael Sayette z University of Pittsburgh.

Sociální normy a stereotypy týkající se definice maskulinity brání mužům vyjadřovat vřelost a city mezi muži ve společnosti.

„Alkohol, ačkoli je to depresant, odbrzďuje části mozku, které omezují chování a emoce, proto lidé častěji pod vlivem alkoholu pláčou nebo projevují city. Ovlivňuje také hladinu dopaminu, který krom jiného zvyšuje pocity štěstí,“ dodává profesor John Davies ze Strathclyde University.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související