Jediná injekce kmenových buněk do penisu trvale vyřeší poruchu erekce

Velikost textu: AAA

4. 4. 2017

Muži s vážnou formou poruchy erekce možná budou mít opět betonové ztopoření. Nová metoda léčby vlastními kmenovými buňkami je podle dánských vědců velmi slibná. A přitom stačí jediná injekce přímo do penisu a u většiny pacientů se obnoví erekce trvale bez nutnosti užívat další podpůrné léky.

Vědci z Odense testovali metodu na patnácti mužích trpících pomočováním, kteří navíc zaznamenali vážnou formu poruchy erekce. Do šesti měsíců po léčbě tělu vlastními kmenovými buňkami byli schopni opět dosáhnout ztopoření a souložit bez pomoci léků či penilních implantátů. A během ročního sledování poté nedošlo k žádnému selhání při sexu.

„Pokud je nám známo, tohle je první výzkum, v němž přímo lidští pacienti dosáhli v následujících dvanácti měsících po léčbě trvalého zlepšení. Je to mnohem lepší než užívat nějaké léky pokaždé, když chcete souložit,“ uvedl profesor Lars Lund z Univerzity v Odense na konferenci v Londýně.

Metoda je vhodná pro muže po operaci rakoviny prostaty či silné diabetiky s poškozenými cévami. Během zákroku se odeberou kmenové buňky z tukové tkáně na břiše. Poté jsou ošetřeny v laboratoři a pomocí injekce vpraveny do penisu, kde se samy začnou měnit ve specializované buňky nervové, svalové či cévněvýstelkové (endoteliální). Po šesti měsících se kmenové buňky namnoží dostatečně a obnoví poškozené tkáně, čímž se navrátí schopnost ztopoření.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související