Parkinsonova choroba může souviset s pohlavně přenosnými chorobami

Velikost textu: AAA

6. 4. 2017

Vědci z Oxfordské univerzity objevili zajímavý vztah mezi nákazou pohlavně přenosnými chorobami a vyšším rizikem onemocnění Parkinsonovou chorobou. Toto riziko je totiž vyšší o pětasedmdesát procent u osob, které se při pohlavním styku nakazily hepatitidou typu B.

Zatím není jasné, jak tento vztah funguje. Je možné, že nákaza virem či léčba tohoto virového onemocnění zvyšuje riziko onemocnění závažnou neurodegenerativní chorobou. Ale také lze vysvětlit vztah tak, že jedinci náchylní k infekci hepatitidou typu B jsou těmi jedinci, u nichž je vyšší riziko onemocnění Parkinsonovou chorobou.

Virová hepatitida B je velmi nakažlivým onemocněním. Kupříkladu virus hepatitidy B je stokrát infekčnější než HIV. Přenáší se kontaktem s nakaženou osobou – pohlavním stykem, spermatem, poševním sekretem a slinami. Ale také krví, několik dní přežívá i v té zaschlé. Má vážnější průběh než hepatitida A a je také smrtelnější.

„Je možné, že sám virus hepatitidy nebo léčba této infekce hrají nějakou roli při spouštění Parkinsonovy choroby. Nebo je možné, že lidé, kteří jsou náchylní k hepatitidě, jsou také náchylnější k onemocnění Parkinsonovou chorobou,“ tvrdí doktorka Julia Pakpoorová z Oxfordské univerzity.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související