Lubrikační gel s výtažkem z mořských řas ochrání před rakovinou v děloze

Velikost textu: AAA

13. 4. 2017

Mořské řasy jsou mezi odborníky na výživu vnímány jako zázračné potraviny. Obsahují velké množství na zdraví působících látek, které jsou také prevencí rakoviny. Ale před rakovinou děložního čípku můžou chránit nejen vnitřně. Vědci z New Jersey zjistili, že výtažky z červených řas ničí HPV způsobující nádory v děloze, konečníku i ústech. A lubrikační gel s těmito výtažky by mohl být prevencí infekce lidským papilomavirem.

HPV – lidský papilomavirus – existuje v široké škále různých kmenů. Ačkoli existuje očkování proti viru, není bez vedlejších účinků a nepůsobí proti všem kmenům, které vyvolávají nádorové bujení sliznic v děloze, konečníku a ústech. Tyto kmeny se nejčastěji přenášejí pohlavními aktivitami. A právě aplikace gelu s výtažkem z červených mořských řas by tak vedle používání kondomu mohla být jednou z preventivních metod, jak se proti nákaze HPV chránit.

Rakovinu děložního čípku vyvolává asi třicet kmenů. Většinu z nich dokážou výtažky z mořských řas – karagenany – potlačit.

„Karagenany v lubrikačním gelu jsou naprosto novým přístupem v prevenci HPV infekce u osob jakéhokoli věku. Pokud budou účinné, tento přístup může být levný a pro ženy velmi posilující způsob, jak samy sebe chránit před HPV nákazou a rakovinou děložního čípku,“ míní autor výzkumu Mark Einstein z Rutgers University v New Jersey.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související