Předstírejte narcisům, že jsou důležití, radí psychiatři

Velikost textu: AAA

17. 5. 2017

Zdá se, že narcistických osob je ve společnosti stále více a důkazem je také touto poruchou trpící prezident USA. Možná se jenom přestaly narcistické rysy osobnosti tolik odsuzovat a tabuizovat, takže lidé s těmito negativními vlastnostmi se začali cítit sebevědoměji. Vycházet s takovým člověkem ale není snadné. Naštěstí psychiatři z Pensylvánie přišli s několika radami, jak s narcistickým kolegou v zaměstnání vycházet.

Pokud se člověk chce vyhnout konfliktu s narcisem, musí předstírat, že ho považuje za důležitého. Také mu musí věnovat pozornost, aby se dotyčný nezačal domnívat, že je kritizován. Narcistické osoby jsou také silně nesebejisté, proto je dobré jejich emoce zpátky odrážet a reagovat na ně.

Narcis má přehnanou představu o své vlastní hodnotě a schopnostech a vyzdvihuje jako obrovský úspěch i ten sebemenší výkon, který ostatní považují za běžnou věc.

„Narcistický šéf může udělat z pracovního prostředí živoucí peklo, především těm lidem, o nichž si myslí, že nefandí jeho úspěchu. Takového jedince můžete jen chválit, nikdy ne zesměšňovat… Rychlá odpověď na email vyvolá v narcisovi pocit, že ho dotyčný respektuje a myslí si, že je důležitý,“ radí doktorka Jody Fosterová z University of Pennsylvania v rozhovoru pro magazín Quartz.

A komu tohle přijde jako nepřijatelné, má jedinou možnost, narcistické osobnosti se vyhnout zcela. Odchodem do jiného zaměstnání.

„Narcistické osobnosti jsou tak ponořené samy do sebe, že se tím chrání před velmi nízkým sebevědomím,“ dodává doktora Fosterová.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související