Evropou se kvůli nechráněnému orálnímu sexu šíří nebezpečná kapavka

Velikost textu: AAA

14. 7. 2017

Neléčitelná vůči antibiotikům rezistentní kapavka se šíří světem. Zvláště v Evropě, kde lidé hromadně začali provozovat promiskuitu bez kondomu, přibývá případů, s nimiž si lékaři nevědí rady. Rezistentní kmen se šíří především nechráněným orálním sexem.

Lidé považují orální sex za něco, co ani v podstatně není pohlavním stykem a tedy promiskuitou. Nepoužívají při něm kondom, protože se jím nedá počít a mnozí se domnívají, že je bezpečný i z hlediska nákazy pohlavními chorobami. Jenže to je největší omyl.

Světová zdravotnická organizace tvrdí, že ročně se nakazí pohlavní chorobou osmasedmdesát milionů osob a v sedmasedmdesáti zemích planety se šíří neléčitelná forma kapavky.

V Japonsku, Francii a Španělsku už lékaři hlásí, že nedokážou pacientům s kapavkou tohoto typu pomoci.

„Kapavka je velmi chytrá bakterie, pokaždé, když ji vystavíte novému typu antibiotik, ihned se vůči nim stane rezistentní,“ uvedla pro BBC doktorka Teodora Wiová ze Světové zdravotnické organizace.

Kapavka se šíří pomocí sliznic. Ale nejen těch pohlavních, ale také v konečníku či ústech a krku. A dnes je pro ni nejlepší cestou šíření právě tolik oblíbený orální sex.

„Když používáte antibiotika k léčbě infekce jako je zánět hrtanu, pak se mísí s bakteriemi Neisseria v krku, které si vůči antibiotiku vytvoří odolnost,“ tvrdí Wiová.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související