Za epidemii neléčitelné kapavky může orální sex

Velikost textu: AAA

9. 8. 2017

Odborníci ze Světové zdravotnické organizace varují před promiskuitním uspokojováním ústy bez kondomu. Orální sex je totiž důvodem, proč se v populaci šíří neléčitelné kmeny kapavky. K přenosu na genitálie dochází právě z úst, v nichž kapavka tiše a bez symptomů přebývá. Právě tam také získává rezistenci vůči antibiotikům.

Většina osob s touto formou kapavky o ní neví, protože ji má v krku, kde tiše přebývá. Orálním sexem se pak přenáší na další jedince a jejich genitálie. Orální sex se přitom stal v posledních letech jakousi společensky přípustnou formou ukájení, která ani není mnohými považována za skutečný sex. Mnozí lidé provozují orální sex a mají pocit, že nejsou promiskuitní. Řada lidí nepovažuje orální sex ani za podvádění partnera. Téměř nikdo však u této formy sexu nepoužívá kondom.

„Infekce v krku slouží jako tichý rezervoár. Přenos je velmi účinný z někoho, kdo má kapavku v kru na partnera prostřednictvím orálního sexu,“ uvedla doktorka Emilie Alirolová z Globálního výzkumného a vývojového partnerství pro antibiotika v Ženevě.

Kapavka v krku není tak často diagnostikována, protože tam přebývá menší počet bakterií. Nicméně léčba této části těla je méně účinná, protože kapavka se léčí antibiotiky kolujícími krví. A právě v krku je cév méně. Takže bakterie tam přebývající získávají rezistenci vůči těmto lékům.

Nemocných kapavkou každý rok mnohonásobně přibývá. A zvyšuje se počet těch, kteří mají kmen odolný vůči všem známým antibiotikům.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související