Infarkt během sexu je čtyřikrát smrtelnější

Velikost textu: AAA

11. 9. 2017

Lidé, kteří utrpí infarkt myokardu během sexu, umřou na jeho následky čtyřikrát častěji než při jakékoli jiné činnosti. Důvodem není samotný sex, neboť ten je pouze jedním z pohybů vyvolávajících velkou zátěž, ale spíš okolnosti. Infarkt při sexu nastává nejčastěji, když je sex nevěrný, s výrazně mladším protějškem nebo při extrémním typu fetiše. A postižení se tak stydí zavolat si pomoc.

Infarkt vyvolaný sexem přežívá jen každý osmý pacient, ten vyvolaný sportem či jiným pohybem polovina pacientů. A důvodem jsou různá tabu a neochota partnerů rychle vyhledat lékařskou pomoc. Než se obléknou a dají do pořádku, bývá už mnohdy velmi pozdě.

„Partneři jsou většinou v šoku, nevědí, jak reagovat. Manžel je nahý, oni jsou nazí, stydí se zavolat sousedy. Prostě se k tomu pojí veliký stud... Jsme znepokojení tím, jak pozdě dochází k oživování a poskytování první pomoci, když pacient utrpí infarkt během sexu,“ tvrdí kardiologové z Paříže.

„Není důvod přestat souložit, ale musíte si uvědomit, že u něj existuje riziko srdeční příhody. Pak je potřeba ihned volat záchranku a poskytnout první pomoc,“ vysvětluje profesor Jeremy Pearson z Britské kardiologické nadace.

Němečtí vědci prokázali, že když člověk zahýbá stálému partnerovi nebo chce udělat dojem na toho nového, je riziko infarktu mnohonásobně vyšší.

Jednou teorií je, že v té chvíli se do krve vylévá velké množství adrenalinu, kvůli nervozitě a vzrušení z nové partnerky, což může vytvářet velký tlak na srdce,“ tvrdí doktor Mark Knapton z Britské kardiologické nadace.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související