Mužští narcisové zažívají stres při pohledu na svůj portrét

Velikost textu: AAA

11. 9. 2017

Podle amerických psychologů je dnes v populaci asi šest procent osob s narcistickou poruchou. Obecně se přitom soudí, že tito lidé mají pocit, že jsou hodnotnějšími bytostmi než jiní lidé. Většinou si také myslí, že jsou krásnější. Jenže rakouští neuropsychologové zjistili, že u mužů narcisů tomu tak není zcela. Ti totiž při pohledu na vlastní fotky zažívají nepříjemný stres.

Vědci z Univerzity ve Štýrském Hradci (Grazu) to prokázali sledováním mozku mužů s narcistickou poruchou osobnosti. Ve srovnání s mozky zdravých jedinců bez této poruchy osobnosti vykazovaly ty jejich při pohledu na fotku svého obličeje značnou aktivitu v centrech zpracovávajících škodlivý stres. Jinými slovy, při pohledu na sebe zažívali dotyční mužové velmi nepříjemné pocity a do těla se jim vylučovaly stresové hormony.

Proč tomu tak je? Rakouští odborníci míní, že narcistická porucha je možná vyjádřením vnitřního konfliktu člověka mezi jeho vírou v sebe a skutečnými pocity.

„Narcismus je téma, které zajímá psychology i veřejnost stále více. Myslíme si, že naše studie pomáhá upozornit na to, že narcistické osoby nejsou jednoduše tak negativní jedinci. Narcismus je možná spíš vyjádřením konfliktů mezi vírou v sebe a pocity,“ míní doktor Emanuel Jauk z Grazu.

Narcistické osoby tak zřejmě nedokážou chápat negativní názory o sobě.

Psychologové přitom rozlišují dva typy narcisismu, grandiózní a zranitelný.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související