Počítačový program dokáže odhalit gaye z fotky s přesností 91 procent

Velikost textu: AAA

20. 9. 2017

Software umělé inteligence vyvinutý vědci ze Stanfordské univerzity v Kalifornii dokáže určit homosexuální orientaci z fotografie obličeje s přesností jednadevadesát procent. Kontroverzní program ale trochu postrádá účel, tedy proč je potřeba něco tak intimního a soukromého vůbec určovat a komu bude software sloužit.

Software je možné nazvat právem umělou inteligencí, protože se rozlišování sám naučil. Nejprve dostal sadu fotografií obličejů lidí, kteří jasně definovali svou sexuální orientaci. Analyzoval jejich tváře a vytvořil soubor rysů, které rozlišují gaye a lesbičky od heterosexuálů. Při testování na snímcích, u nichž software orientaci neznal, byl přesný na jednadevadesát procent.

Počítač přitom vytvořil algoritmus, který pracuje s jemnými rozdíly ve strukturách tváře. Ty jsou prý nerozeznatelné lidským okem, ale software je analyzuje s přesností jednadevadesát procent.

„Technologie nemůže identifikovat něčí sexuální orientaci,“ odsoudil studii Jim Halloran z organizace GLAAD bojující za práva sexuálních menšin.

Software je skutečně eticky problematický. Sexuální orientace je věc velmi osobní a lidé se často rozhodnou nežít v souladu s ní. A mají na to plné právo, bez toho aniž je kdokoli utvrzuje v opaku. Odhalování něčí orientace je neetické a problematické i právně.

„Aby bylo jasno, naše objevy můžou být mylné. Navzdory důkazům doufáme, že se mýlíme. Nicméně vědecké důkazy můžou být vyvráceny opět jen vědeckými důkazy a opakováním pokusů, ne dobře motivovanými právníky a etikou, což postrádá vědecký přístup. Pokud budou naše objevy zpochybněny vědecky, rádi na to upozorníme sami,“ uvedli k velké mediální kritice autoři projektu Michal Kosinski a Yilun Wang ze Stanfordské univerzity.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související