Mužům také tikají biologické hodiny. Stárnoucí sperma je nebezpečnou hrozbou

Velikost textu: AAA

20. 10. 2017

Spermatogeneze – tvorba spermií – během života muže nikdy neustává. Končí vlastně až s jeho smrtí, ale rozhodně neplatí, že je muž stejně plodný během celého svého života a že neexistuje něco jako kritická hranice plodnosti. Stárnoucí sperma totiž ztrácí schopnost oplodnění a přenáší na potomky nebezpečné mutace způsobující schizofrenii či autismus.

Podle vědců z Utahu lze podle životního stylu muže a jeho věku určit, jak je plodný a zda bude pro potomky jeho DNA ještě výhodná. Zjistili to dlouholetým studiem spermatu u 350 mužů a došli k tomu, že s věkem přibývá nebezpečných mutací a snižuje se plodnost. Muži od určitého věku přestávají být plodnými a geneticky hodnotnými jedinci.

Nejhorší pro plodnost a zdraví DNA muže je kouření. Čtyřicetiletý jedinec, který kouří, má sperma čtyřiačtyřicetiletého zdravého muže.

S mutacemi v DNA spermií souvisí rozvoj schizofrenie a autismu u dětí.

„Muži rozhodně nejsou plodní po celý svůj život a jejich ideální období pro zplození potomka lze spočítat podle různých faktorů životního stylu a jeho vlastní DNA,“ tvrdí doktor Tim Jenkins z University of Utah v Salt Lake City.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související