Až pětadvacet procent mužů má tendence k sexuální agresivitě

Velikost textu: AAA

31. 10. 2017

Až čtvrtina všech mužů má tendenci k sexuální agresivitě. Ve světle posledních týdnů, kdy se hovoří o skandálu producenta Harveyho Weinsteina, se tématem zabývají psychologové častěji. Podle expertů ze Severní Dakoty mají muži vynucující si sex na ženách určité shodné vlastnosti.

Předně jsou to muži, kteří mají tendenci obecně druhé ponižovat, navíc věří primitivním mýtům, jako je ten, že ženy nosící krátké sukně si koledují o malér.

„Osobnostní profil takového typu muže je někdo, kdo věří v tradiční pohlavní role. Takže jsou to macho siláci, tedy věří tomu, že jimi jsou, a naprosto odmítají jakékoli narážky, že by mohli být zženštilí nebo mít jakékoli femininní vlastnosti,“ vysvětluje doktorka Tiffany Russell z University of North Dakota.

Pozor také na muže, pro které jsou samozřejmostí stereotypy, že žena reagující na muže úsměvem, ho chce v posteli. Nebo když s mužem na rande zamíří k němu domů, automaticky bude následovat sex. Dotyční mužové totiž činí ženu zodpovědnou za to, že je vzrušuje.

„Takoví muži mají pocit, že mají právo uspět u ženy sexuálně… ženy jsou tu prostě pro jejich potěšení, které si berou, kdykoli chtějí. A když si žena dovolí je odmítnout, reagují na to velmi naštvaně a agresivně,“ vysvětluje Russell.

Sexuálně agresivní muži se projevují ve společnosti tím, že jim činí potěšení, když druhé ponižují.

Naštěstí takových mužů je menšina. Jsou to jedinci, kteří se stali oběťmi své zranitelnosti a sociálních mýtů, k nimž byli vedeni. Dotyční věří tomu, že ženy jsou jaksi podřízeny mužům, ale zároveň oni sami nejsou vyrovnané osobnosti, takže to nezřídka bývají jedinci s narcistickou či psychopatickou poruchou. U většiny přitom došlo k poruše emočního vývoje během dospívání, nezřídka jsou oběťmi zanedbávání ze strany rodičů či produktem citově chladné výchovy.
 

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související