Pánové, pozor! S věkem se zakřivení penisu zvýrazňuje, ale může jít i o chorobu

Velikost textu: AAA

21. 11. 2017

Chorobné zakřivení penisu má každý čtrnáctý muž. Způsobuje ho Peyronieho onemocnění, které má vážné následky. Ačkoli ještě více mužů má penis zakřivený mírně vlivem různého vývoje cév v něm a s věkem se pak toto zakřivení zvýrazňuje, muži s chorobným pyjem by měli vyhledat pomoc. Onemocnění zvyšuje také riziko rozvoje některých typů rakoviny.

Penis obsahuje dva válce topořivých těles. Když se v nich vyvine různě dlouhá střední trubice, dojde k mírnému zakřivení, doprava, doleva, případně nahoru či dolů. Toto zakřivení není zhoubné, jenom se s věkem trochu zvýrazní, protože kůže ztrácí elasticitu.

„Někteří muži mají zakřivenější penis bez vážných příčin, dvě trubice, které se plní krví a vyvolávají erekci, můžou být různě velké,“ tvrdí doktor Matthew Mintz z Marylandu.

Ale zakřivení penisu zjizvením tkáně – Peyronieho onemocnění – tak neškodné není. Provází ho často impotence či silná bolest v erekci a při souloži. Navíc muži trpící tímto onemocněním častěji onemocní rakovinou varlat, žaludku či kůže.

Příčinou Peyronieho onemocnění může být zranění, genetika nebo kombinace obou. Zjizvení se někdy vytvoří po úrazu či příliš divokém sexu, nebo bez zjevných důvodů. Vždy je třeba se mít na pozoru.

„Pokud jsou symptomy vážné nebo se zhoršují s časem, měli byste vyhledat vždy lékařskou pomoc a řešit problém operativně,“ tvrdí doktor Mintz z George Washington University.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související