Hormonální antikoncepce zvyšuje riziko rakoviny

Velikost textu: AAA

12. 12. 2017

Vědci se domnívali, že hormonální antikoncepce založená pouze na progesteronu bude bezpečnější než ta, která hormony kombinuje. Tedy s ohledem na riziko rakoviny prsu. Jenže nové výzkumy to vyvrátily. Všechny hormonální antikoncepce bez rozdílu typu zvyšují riziko rakoviny prsu o pětinu a to ještě do pěti let po jejich vysazení. A škodí také hormonální nitroděložní tělíska.

Studie se opírá o jedenáctileté sledování 1,8 milionu žen z Dánska. Dva ze tří nádorů prsu jsou pozitivní na receptory pro estrogen, což znamená, že hormon podporuje jejich růst.

„Je to důležitý výzkum, protože jsme netušili, jak si vedou moderní orálně podávané hormonální antikoncepce ve srovnání se staršími typy a že je riziko také u nitroděložní hormonální antikoncepce. Gynekologové se domnívají, že nižší dávky hormonů sníží riziko rakoviny. Ale to je tu pořád. Je to malé riziko, ale je měřitelné a v řádech milionů žen užívajících hormony jsou to tisíce životů,“ uvedla onkoložka doktorka Marisa Weissová v rozhovoru pro deník New York Times.

Kvůli hormonální antikoncepci dostane rakovinu prsu 1,3 na každých deset tisíc uživatelek. To je sice riziko nízké, ale o dvacet procent vyšší než v populaci, která hormony neužívá.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související