Vědci přišli na to, proč jsou mladší synové dvakrát častěji homosexuální

Velikost textu: AAA

15. 12. 2017

Mladší z bratrů jsou dvakrát častěji homosexuální. Ne, že by každý z mladších bratrů byl gay a neexistovali gayové mezi prvorozenými syny, ale statisticky je průkazné, že druhý tři třetí z bratrů je homosexuál mnohem častěji než ten první. Podle kanadských vědců zřejmě tuto pravděpodobnost zvyšuje imunitní reakce matky během těhotenství.

Každý plod – protože má odlišnou DNA – je pro matku vždy cizorodým tělesem. Příroda to vyřešila tak, že vytvořila placentu jako komunikačního prostředníka. Ta chrání dítě před matčinou agresivní imunitou. Jenže bariéra nefunguje dokonale. A právě protilátky proti mužskému plodu přicházející pupečníkem s krví do plodu můžou za to, že se centrum sexuality u vyvíjejícího chlapečka začne tvořit žensky.

Tím, že ne každý z mladších synů je gay, je jasné, že na tvorbě sexuální orientace se podílí mnohem více faktorů a toto je pouze jeden z nich. Ale imunitní reakce matky vysvětluje to, proč jsou mladší ze synů častěji gayové.

„Náš výzkum je významným pokrokem v chápání původu sexuální orientace u mužů tím, že poskytuje podporu teoreticky již déle navrženým, ale zatím neprozkoumaným biologickým mechanismům – mateřské imunitní reakci na bílkovinu důležitou pro vývoj mozku mužského plodu,“ tvrdí vědci z Toronto University.

Platí tedy vztah, že pokud má muž staršího bratra, je dvakrát pravděpodobnější, že bude gay.

Při prvním těhotenství s mužským plodem si matka vytvoří protilátky proti chromozómu Y. Tyto protilátky anti-NLGN4Y pak v případě druhého těhotenství s mužským plodem ovlivňují vývoj sexuálních center mozku.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související