Panicové středního věku jsou méně ohroženi rakovinou prostaty

Velikost textu: AAA

4. 1. 2018

Onkologové z celého světa už v několika výzkumech zjistili, že pravidelná a velmi častá masturbace snižuje riziko rakoviny prostaty. Muži onanující po čtyřicítce denně jsou ohroženi zhoubným nádorem prostaty o třetinu méně. Vědci z Oxfordu ale přišli s tím, že sex s partnery riziko zvyšuje. U paniců středního věku je totiž riziko rakoviny prostaty o sedmačtyřicet procent nižší.

Podle onkologů z Oxfordské univerzity rakovinou prostaty onemocní jeden z osmi britských mužů, kteří o panictví přišli a jsou pohlavně aktivní, ale jen každý šestnáctý panic ve věku čtyřicet až devětašedesát let.

Autoři ale nezkoumali, co může být příčinou tohoto vztahu. Tedy proč panicové onemocní rakovinou prostaty méně často. Zřejmě v tom hrají roli infekce, které musejí čelit muži souložící, a je také možné, že panicové se vyhnuli v životě sexu proto, že mají sníženou hladinu testosteronu, který riziko rakoviny také zvyšuje.

„Infekce přenášená během soulože, která zvyšuje riziko rakoviny prostaty, může být vysvětlením. Nízká hladina testosteronu je také možným vysvětlením. Víme, že u mužů je to ochranný faktor před rakovinou prostaty. A protože je to pohlavní hormon, může to vysvětlovat, proč tito muži mají méně zájem o sex,“ tvrdí profesor Tim Key z Oxfordské univerzity v rozhovoru pro deník The Sun.

Vědci z Harvardovy univerzity tvrdí, že riziko rakoviny prostaty výrazně snižují sport a onanie. Vyjma intenzivního pravidelného cvičení pánům tedy prospívá pravidelná pohlavní aktivita. Muži by podle harvardské studie měli provozovat sex končící orgasmem a ejakulací alespoň pětkrát týdně. Po padesátém roku života trpí rakovinou prostaty o polovinu méně než ti muži, kteří se věnují sexu jen jednou týdně či v ještě menší frekvenci.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související