Snížený obsah spermií v ejakulátu může poukazovat na vážné zdravotní problémy

Velikost textu: AAA

22. 3. 2018

Muži se sníženým obsahem spermií v ejakulátu častěji trpí vysokým krevním tlakem, vyšší hladinou cholesterolu v krvi, nadváhou a sníženou hustotou kostí. Tyto problémy související s nezdravým životním stylem zřejmě zvyšují riziko neplodnosti, ale podle italských vědců může naopak snížený počet spermií varovat muže, aby si nechal vyšetřit také srdce a krev.

Muži se sníženým obsahem spermií v ejakulátu mají dvanáctkrát častěji sníženou hladinu testosteronu v krvi.

Vědci z Padovy tvrdí, že metabolický syndrom – soubor potíží souvisejících s nezdravým životním stylem a nezdravou stravou – zvyšuje riziko neplodnosti. Ale pokud lékař specializující se na plodnost určí u muže, že má velmi málo spermií v ejakulátu, měl by ho poslat také na interní vyšetření. Metabolický syndrom totiž může končit velmi nebezpečně.

„Neočekávali jsme, že u mužů se sníženým obsahem spermií zjistíme tak často hypogonadismus. Víme z jiných klinických výzkumů i praxe, že neplodní muži můžou mít sníženou hladinu testosteronu v krvi, ale neočekávali jsme, že výskyt bude tak vysoký,“ uvedl profesor Alberto Ferlin z Padovské univerzity.

Hypogonadismus je hormonální porucha, při níž tělo netvoří dostatek pohlavních hormonů. U muže tedy testosteronu. Není to poprvé, kdy bylo zjištěno, že snížená hladina testosteronu souvisí se zvýšením hladiny nebezpečného cholesterolu v krvi, obezitou a zhoršenou funkcí srdce.

„Je to velmi důležitý objev, protože tito pacienti jsou mladší, chtějí dítě, není jim osmdesát, takže když u nich lékař včas odhalí metabolický syndrom, lze ho odstranit a léčit,“ dodává profesor Ferlin.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související