Cyklisté v upnutých šortkách ohrožují svou plodnost

Velikost textu: AAA

3. 7. 2018

Přezdívá se jim mamilové. Jsou to muži středního věku, kteří se denně pohybují v lycrových šortkách. Označení vzniklo jako zkratka anglického middle-aged men in lycra a reaguje na trend poslední doby, kdy řada mužů středního věku propadne cyklistice a v šortkách se pohybuje většinu roku každý den. Jenže toto oblečení může ohrozit plodnost. A muži toužící po dětech by měli na kolo sedat raději ve volných kraťasách.

Lycrové nohavice oblékají také někteří běžci a jiní atleti. V případě mladého muže to může mít zhoubný vliv na zdraví jeho varlat a poškozovat spermatogenezi. Oblečení totiž příliš tlačí pohlavní žlázy na tělo a ohřívá je.

„Radíme mužům, aby nosili volnější spodní prádlo a vyhýbali se čemukoli těsnému kolem varlat, když cvičí, protože může dojít k izolačnímu účinku, zvýšení teploty, což negativně ovlivňuje počet a kvalitu spermií v ejakulátu,“ tvrdí expertka na zdraví mužských pohlavních orgánů Isabel Traynorová z Glasgow.

„Nevím o žádných důkazech, že jsou mamilové ohroženi sníženou kvalitou spermií. Ale víme určitě z jiných výzkumů a jednoho mého, že muži nosící velmi těsné oblečení a spodní prádlo mají obecně horší kvalitu spermií. Domnívám se tedy, že nošení upnutých lycrových nohavic může mít stejný účinek, přehřívá varlata, ale je to zatím jen můj předpoklad,“ uvedl k tvrzení Traynorové profesor Allan Pacey z University of Sheffield v komentáři pro deník The Mail.

Podle něj by muži neměli přestat jezdit na kole. Naopak střídmý pohyb včetně cyklistiky působí na kvalitu spermií příznivě. Doporučil by jim ale nenosit upnuté sportovní dresy.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související