V generaci Z se k bisexualitě hlásí už deset procent osob

Velikost textu: AAA

12. 7. 2018

Po generaci mileniálů začíná dospívat a sexuálně žít generace X. To jsou ročníky, které si už jako batolata hrála s mobilem. Je jim tedy do čtyřiadvaceti let a rozhodně si nemyslí, že člověk musí být buď heterosexuál, nebo gay. Deset procent z této generace se hlásí k bisexualitě, ale šedesát procent z nich si myslí, že sexuální orientace je fluidní a člověk může být do jisté míry přitahován oběma pohlavími a navíc se to může během života měnit.

Jejich babičky a dědečkové musejí dost koulet očima. Mezi ročníky pětapadesát až pětasedmdesát let má totiž odvahu přiznat se k bisexualitě jediné procento osob.

Zajímavý je ale mezigenerační posun v rámci kategorie do pětatřiceti let. V generaci X (zhruba šestnácti až čtyřiadvacetiletí) se totiž hlásí k bisexualitě dvakrát více osob než v generaci mileniálů (neboli generaci Y zahrnující především pětadvaceti až pětatřicetileté).

Podle psychologů a sociologů můžou za posun ve vnímání sexuální orientace především sociální sítě, protože generace X na nich vyrůstala. A pomáhají také nejmladší celebrity, které experimentují s oběma pohlavími – kupříkladu modelka Cara Delevingneová, zpěvačka Miley Cyrusová či zpěvák Aaron Carter.

„Tato generace mladých lidí vyrůstala v čase, kdy se pohlaví jako jednoduše binární a fixní identita začala mnohem obšírněji zpochybňovat. Tohle je nové a ovlivní širší pohled na pohlaví, sexualitu a mnohem širší aspekty identity,“ míní Hannah Shrimptonová ze společnosti Ipsos Mori, která průzkum provedla v britské populaci.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související